PHP 7 ile Gelen Yenilikler , Kod Yapısı

PHP 7, Aralık 2015’te yayınlandı ve yazılım dilinin en güncel versiyonunu içermekte. Online uygulamalar ve websiteleri için hızlı performans sağlayan sürümle birlikte, birçok güncelleme ve geliştirme de kullanılma açıldı.

PHP 5.6’dan sonra gelen güncelleme olan 7, PHP 6 versiyonunun geliştirilmesinde karşılaşılan sorunlar ve sürecin uzamasıyla birlikte bu şekilde adlandırıldı. PHP 7’den bir önceki versiyonun 5.6 olduğunu belirtmekte yarar var.

PHP 6’ya Ne Oldu?

2005 yılında geliştirilmeye başlanan PHP 6 versiyonu, geliştirme sürecinde yaşanan zorluklar ve büyük gecikme nedeniyle yayına alınmadı. Bu versiyon üzerinde yapılan ek geliştirmelerle yayınlanan yeni versiyona 6 yerine PHP 7 adı verildi.

PHP 7’deki Yenilikler

1994 yılında Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilen PHP yazılım dili, günümüzde websitelerin %80’inden fazlasında kullanılmakta. Neredeyse webin tamamının altyapısında kullanılan dil, mobil internet kullanımının hızla artmasıyla birlikte bazı geliştirmelere ihtiyaç duydu.

3G internet hızının yavaşlığı ve dünya genelinde hızla artan mobil internet penetrasyonu ile kullanıcılara daha hızlı cevap ihtiyacı duyan serverlar için yapılan geliştirmeler sayesinde yeni bir versiyon geliştirilmesi zorunlu hale geldi.

PHP 7, bu dil ile yazılan websitelerin performanslarında yüksek bir hız sağlaması açısından oldukça önemli. Bir önceki versiyondan neredeyse iki kat hızlı çalıştığı düşünülen PHP 7 sayesinde interaktif tasarımların kullanımının da artacağı öngörülüyor.

Daha yüksek hızın temel sebeplerinden biri, PHP 7’nin servera yolladığı isteklerdeki büyük düşüş. Daha az istek göndererek çalışan yeni versiyon sayesinde daha az maliyet ve enerji tüketimi ile proje yaratılabilir.

WordPress 4.1.1 versiyonunda çalışan PHP 7 ile önceki sürüme kıyasla, saniye başına yapılabilecek işlem sayısı da iki katına çıktı.

Belli bir fonskiyon sonucunda dönecek sonucun türünü belirleme şansı da sunan yeni versiyonda, tek bir karşılaştırma operatörü satırında çift işlem yapılmasını da sağlıyor. Örneğin; a<=>b şeklinde belirtilen bir operatörün a>b dönmesi halinde -1 sonucu elde edilirken, a=b durumu 0 ve a

Bazı diğer syntax değişiklerine de yer veren PHP 7 versiyonunu kullanmaya henüz başlamadıysanız, mutlaka özelliklerine ve yapılan değişikliklere bakmanızı öneririz.

 06 Eylül 2019, 11:33    Admin    1885 Okunma
web yazılım uzmanı projeleri

DİĞER YAZILARIM

Yazılım Uzmanı Ne İş Yapar & Neye Yarar ?
Yazılım uzmanları; çalıştıkları firmanın ihtiyaçları doğrultusunda araştırma ve geliştirme çalışmaları ..
PHP Yazılım Uzmanı
Web yazılımcısı ve PHP yazılım uzmanı ..
Kişiye ve Kuruma Özel Web Yazılım
İşlerinizi kolaylaştıracak size özel web yazılıma mı ihtiyacınız var?Kişisel işleriniz için ..
Freelance Web Tasarımcı
Freelance web tasarımcı olmak için bir çok harika sebep var. Kendi ..
Proje Teslim Süreci Nasıl İlerliyor ?
Hedef ve İhtiyaçların TespitiProjenizle ilgili ..
Freelancer Yazılımcı İle Çalışmalı mı ?
Bir web sitesi veya yazılım projeniz var... Peki freelancer olarak çalışan bir yazılımcı ihti ..