PHP ile Merhaba Dünya

PHP’de ve her yazılım dilindeki ilk konu Merhaba Dünya konusudur. İlk kodunuzu bu şekilde yazmak adettir. Bundan önceki konularda daha çok PHP’nin kurulumundan, mantığından ve diğer ufak özelliklerinden bahsettik. Şimdiyse PHP’ye kod olarak ilk adımı atıyoruz sayılır. PHP ile çalışmamızı sağlayacak ortamı yarattıktan ve PHP mantığını yazılı olarak kavradıktan sonra Merhaba Dünya deme zamanı geldi.

Şimdi sıra geldi merhaba.php dosyamızı oluşturmaya ama bunu klasik merhaba dosyası olarak değil, dinamik olarak bize bugünün tarihini gösteren bir şekilde yapmayı planlıyorum. Yani bu bize Merhaba Dünya diyen ilk dinamik php dosyamız olacak. Yukarıda XAMPP kurulumu sırasında anlattığım htdocs klasörüne girin ve Not defteri, Netbeans yada benzer bir yardımcıyla aşağıdaki kodları yazıp; bunu htdocs klasörü içine merhaba.php olarak kaydedin.<?
echo "Merhaba Dünya!";
echo "Bugün Tarih: ";
echo date("d-m-Y");
?>


Yazdığım kodları php dosyası olarak kaydettikten sonra XAMPP‘ın çalışır olduğundan ve Apache‘nin Start (Başlat) yapılmış olduğuna yani Running olarak görüldüğüne emin olalım. Web Tarayıcımızı açarak http://localhost/merhaba.php ye girelim. Eğer herşeyi doğru yapmışsak karşımıza Merhaba Dünya diyen ve Bugün’ün tarihini veren bir sayfa çıkmış olmalı.

Neden Mysql‘i açmadık diyenler olabilir. Şu anda veritabanıyla bir işimiz yok o yüzden onu açmadık ama isterseniz o da açık olabilir, bir sorun yaratmaz.


 07 Ocak 2018, 15:15    Admin    1775 Okunma
web yazılım uzmanı projeleri

DİĞER YAZILARIM

Yazılım Uzmanı Ne İş Yapar & Neye Yarar ?
Yazılım uzmanları; çalıştıkları firmanın ihtiyaçları doğrultusunda araştırma ve geliştirme çalışmaları ..
PHP Yazılım Uzmanı
Web yazılımcısı ve PHP yazılım uzmanı ..
Kişiye ve Kuruma Özel Web Yazılım
İşlerinizi kolaylaştıracak size özel web yazılıma mı ihtiyacınız var?Kişisel işleriniz için ..
Freelance Web Tasarımcı
Freelance web tasarımcı olmak için bir çok harika sebep var. Kendi ..
Proje Teslim Süreci Nasıl İlerliyor ?
Hedef ve İhtiyaçların TespitiProjenizle ilgili ..
Freelancer Yazılımcı İle Çalışmalı mı ?
Bir web sitesi veya yazılım projeniz var... Peki freelancer olarak çalışan bir yazılımcı ihti ..